موثر ترین راه جهت کاهش وزن و لاغری موضعی

وزن انسان تحت تاثیر عوامل ژنتیک ،هورمونی ،عصبی ، میزان ورودی انرژی به بدن و میزان انرژی و غذای مصرفی توسط فرد می باشد، که از این عوامل ،بجز مسائل ژنتیک ، سایر عوامل قابل کنترل توسط علم پزشکی می باشند. در جامعه امروزی در سراسر دنیا ، چاقی یکی از بزرگترین مشکلات بشر می باشد،چون با بالا رفتن سطح زندگی انسان ، میزان غذای مصرفی وی و کیفیت آن بالا رفته در حالیکه با افزایش امکانات رفاهی ،تحرک فرد و میزان انرژی که مصرف می کند و در نتیجه سوخت و ساز بدن او کاهش می یا بد . بعبارت دیگر، چاقی بیماری قشر مرفه در تمام دنیاست .
طبق آمار های منتشره از سوی انستیتوی بین المللی سلامت (N.I.H) ،حدود 40 در صد مردان و بیش از 55 در صد زنان در ایالات متحده امریکا از چاقی رنج می برند که سالیانه میلیونها دلار هزینه ،جهت درمان چاقی این افراد صرف می گردد. در ضمن ابتلا به انواع بسیاری از بیماریها مانند دیابت (بیماری قند )، بالا بودن چربیهای خون ، بیماری های قلبی ، عروقی ،درد های مفاصل کمر ،زانو ،لگن و مچ پاها نیز نتایج مستقیم و یا غیر مستقیم بالا بودن وزن بدن می باشند که درمان این بیماریها نیز هزینه هنگفتی بر جامعه و اقتصاد کشور وارد می کند.
کتابها و مقالات علمی بسیار زیادی در مورد چاقی نوشته شده و در سال 2006،حدود 40 در صد طرحهای تحقیقاتی ایالات متحده امریکا ،بطور مستقیم و غیر مستقیم با چاقی در ارتباط بوده اند ،فلذا دانش عامه مردم در این رابطه ،در حد خوب و قابل قبولی می باشد ،اما هدف نویسنده این نوشتار ،مقوله دیگری است .سخن جدیدی در مورد استفاده از طب سوزنی ،جهت لاغری عمومی و موضعی که روشی کاملا موثر و فاقد هر گونه آثار جانبی می باشد .البته همانگونه که در مقالات قبلی و به کرات ذکر گردیده است ، طبق تائید سازمان بهداشت جهانی (W.H.o)،طب سوزنی فاقد هر گونه عوارض جانبی در درمان بیماریها می باشد . اینجانب قصد دارم چهره جدیدی ازعلم طب سوزنی را جهت آشنایی پزشکان و سایر اقشار مردم شریف گیلان و ایران ،معرفی نمایم تا همگان از فواید آن بهره مند گردند.
اصولا نژاد مردم جنوب شرقی آسیا که شاخه ای از نژاد زرد می باشند ، مردمی ریز جثه و اکثرا لاغر اندامند، اما در صد کم افراد چاق در کشور چین ،باعث نشد تا طب سنتی چین و طب سوزنی ،توجهی به حل مشکل افراد چاق ننماید . انسان که در این شاخه از طب ،قسمتی از طبیعت اطراف خود بحساب می آید. قسمتی از نیرو های متضاد موجود در جهان هستی می باشد (فرضیه yin &yang). عدم تعادل بین یین و یانگ که خود ناشی از اختلال در جریان انرژی حیاتی بدن (چیQi) در بعضی از مریدینها (کانالهای حیاتی بدن )می باشد،باعث افزایش وزن می گردد.
نویسنده این نوشتار بخوبی واقف است که بررسی تئوریهای بسیار سنگین طب چینی ،از حوصله خوانندگان خارج است . اما اینجانب فقط بر اساس اصل حفظ حقیقت ،اجبارا اندکی را به نظر خوانندگان رساندم . بدیهی است ،عزیزانی که مایلند شرح مبسوط تری در زمینه اصول طب سنتی چین (TCM) و طب سوزنی را فرا بگیرند ،می توانند با اینجانب مکاتبه نمایند.
اصول عملی درمان چاقی
برای درمان چاقی ،متخصص طب سوزنی به نکات ذیل ، جهت کاهش وزن بیمار توجه دارد:
1- کاهش اشتهای بیمار ،بخصوص در افرادی که اشتها و میل بسیاری به خوردن مواد غذایی دارند.
2- سوزاندن و آب کردن چربیهای موضعی بخصوص در نواحی شکم و پاها
3- دادن یک رژیم غذائی سبک که در عین حفظ سلامتی و تعادل بدنی و عصبی بیمار ، در کاهش کالری ورودی به بدن وی نیز موثر باشد .
4- افزایش دفع سموم و مواد غذایی اضافی ،از طریق دفع و افزایش جریان انرژی حیاتی در کانالهای حیاتی معده و روده .
5- تنظیم سیستم اندوکرین (غدد درون ریز ) بدن فرد ،در جهت از بین بردن کالریهای اضافی انباشته شده در بدن فرد چاق

کاهش اشتهای بیمار
سوزنهایی که در طب سوزنی بر روی نواحی خاصی بدن و گوش بیمار استفاده می گردد.به قطر چند تار مو بوده و درد چندانی ندارند. بطوریکه بنابر نظر اکثر افرادی که به اینجانب مراجعه نموده اند ، این روش لاغری ،یکی از راحتترین روشهای موجود برای کاهش وزن می باشد. این سوزنها در بعضی نواحی باعث کاهش اشتهای بیمار از طریق تحریک عصب واگ شده و این امر باعث می گردد تا افرادی که اشتهای زیادی برای خوردن انواع مواد غذایی دارند ، اشتهایشان کاهش یافته و در نتیجه وزن بسیار زیادی هنگام استفاده از روش طب سوزنی برای لاغری ،کم نمایند که این امر به نوبه خود ،مزیت بسیار بزرگی نسبت به سایر روشهای کاهش وزن می باشد .
سوزنهای طب سوزنی در نقاط دیگری از شکم و پاها ،باعث افزایش مصرف چربیهای اضافی بدن شده و بطور چشمگیری باعث کاهش سایز و میزان چربیهای موضعی در نواحی مثل شکم ،ران ،پهلو ها ،باسن ،و ... می شود .از این خاصیت طب سوزنی همچنین می توان جهت رفع غبغب و چربیهای نواحی خاص بدن نیز استفاده نمود.
رژیم غذایی
تنوع مواد غذایی مصرفی در آسیای جنوب شرقی ، همیشه اروپائیان و مردم سایر نقاط جهان را متعجب ساخته است .چرا که در هرم غذایی مردم این نواحی ،بجز غذاهای روتین مصرفی در سایر نقاط دنیا ،مواد غذایی متنوع دیگری نیز وجود دارند ،از جمله : انواع خزندگان ،حشرات ،جلبکهای دریایی و غیره .اما صرفنظر از نوع مواد غذایی مصرفی ،نوع پخت و ادویه جات استفاده شده در غذاها نیز در افزایش و یا کاهش اشتها و نیز کاهش یا افزایش خواسته دستگاه گوارشی فرد دخالت عمده دارد و چینی ها از همین امر استفاده نموده و با دادن یک رژیم بسیار سبک و قابل اجرا ،هم میزان کالری ورودی به بدن را کاهش داده و هم در طول یک دوره چند ماهه ،خواسته معده را کاهش می دهد که این امر باعث می گردد تا کاهش وزن با طب سوزنی ،بسیار ماندگار تر از روشهای غربی کاهش وزن بوده و حتی در صورتیکه فرد کمی رعایت نماید، تا سالها وزن از دست رفته بیمار ،بازگشت ننماید. در ضمن نوع مواد غذایی در رژیمهای همراه با طب سوزنی ،بطوری است که مواد غذایی حیاتی فرد و ریز مغذی های مورد نیاز برای بدن تامین شده ،بنابراین فاقد هر گونه عوارض جانبی برای فرد می باشد .
سوزاندن و دفع چربیهای موضعی
طب سوزنی ، علاوه بر مزایایی که ذکر گردید ،با قرار دادن سوزنهایی در مریدینها (مسیر های انرژی) خاصی،باعث لیز شدن چربیهای موضعی و دفع آن از سیستم گوارشی و سوزاندن یکسری از چربیهای موضعی خواهد گردید. در نتیجه اولین علایم کاهش وزن در بیماری که طب سوزنی رویش انجام می گردد،کاهش سایز واضح می باشد که باعث خرسندی اکثر قریب به اتفاق بیماران می گردد. در ضمن از این خاصیت طب سوزنی می توان جهت از بین بردن چربیهای موضعی مثل شکم ،تنه,باسن،ران و حتی غبغب نیز استفاده نمود که روش درمانی در هر دسته از این بیماران متفاوت می باشد و نیاز به تجربه و تخصص خاصی در این زمینه دارد که متاسفانه در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران ،تنها تعداد انگشت شماری از متخصصین این رشته وجود دارند که می توانند اینگونه درمان را به صورت کاملا صحیح و علمی و فاقد هر گونه عوارض جانبی ،انجام دهند .
افزایش دفع سموم و مواد مواد اضافی بدن
یکسری از سوزنهای طب سوزنی ،وقتی در نقاط خاصی از مریدینهای معده و روده قرار داده شوند، باعث می گردند که تحریکات عضلات صاف دستگاه گوارش و نیز دستگاه ادراری افزایش یابد و به این طریق باعث دفع مقادیر زیادتری از غذای وارده به دستگاه گوارش می گردد و این امر در طولانی مدت ،کمک بسیار زیادی به کاهش وزن فرد خواهد نموده و اثرات چشمگیری در لاغری وی خواهد داشت.اما باید توجه داشت که این قسمت از طب سوزنی نیز نیاز به روش و دقت خاصی دارد، چرا که باید مواظب بود تا همراه با مواد غذایی اضافی،مواد حیاتی مورد نیاز بدن جهت حفظ سلامتی ، از بدن خارج نگردد و این کار رمز طب چینی (Chinese medicine) برای استفاده از طب سوزنی و طب گیاهی تواما جهت کاهش وزن می باشد که باعث کاهش وزن مطلوبتر بدون اثرات جانبی می باشد.
تنظیم سیستم اندوکرین (غدد داخلی)
در این زمینه ،تئوریهای فراوانی وجود دارد که همگی بیان کننده این موضوعند که سوزنهای قرار داده شده بر روی بدن و گوش بیمار ، باعث ایجاد تغییراتی در هورمونهای مترشحه از غدد درون ریز بدن می گردد ،(منجمله:سروتونین،آدرنالین،کورتیزول و گونادوتروپینها)که مجموعه این تغییرات ،باعث کاهش ذخیره چربیها و مواد غذایی در بدن و افزایش دفع و کاتابولیسم آنها گشته و در مجموع باعث کاهش وزن می گردد. البته بدلیل طیف بسیار وسیع اثرات طب سوزنی بر روی بدن،تحقیقات بسیار گسترده ای در سطوح بین المللی در حال انجام می باشد که از سالها قبل آغاز شده و قسمتهایی از آنها تکمیل شده در سایر جهات،در حال انجام می باشد که نتایج آنها را در آینده ای نزدیک ، به اطلاع هم میهنان عزیزمان ،خواهیم رساند.
نتیجه کلی
طب سوزنی روشی کاملا موثر و بسیار کاربردی جهت کاهش وزن افرادی می باشد که طبق اصولی کاملا علمی وعملی و بدون کوچکترین عارضه ای ،باعث لاغری فرد می گردد اما متاسفانه این روش در جامعه فعلی ما و حتی بین همکاران عزیز پزشک نیز چندان شناخته شده نیست و مشغله فراوان زندگی امروزی ،مانع بزرگی بر سر راه شناخته شدن آن می باشد چرا که علیرغم سطح علمی و عملی خوبی که در پزشکان ما وجود دارد ، اما اکثریت همکاران ، زمان مناسب برای جستجو علمی جهت بهتر آشنا شدن با طب سوزنی را ندارند .
به هر حال بر خلاف تصور عامه،طب سوزنی با روشی پر عارضه مثل لیپوساکشن بسیار متفاوت بوده و باعث کاهش ناگهانی وزن نمی گردد فلذا فاقد هر گونه عوارض جانبی می باشد .پاسخ بیمارانی که در چند ساله اخیر، در این کلینیک طب سوزنی و توسط اینجانب لاغر شده اند ، متفاوت بوده است؛ بعضی از مراجعین ،10تا 13 کیلو گرم در ماه کاهش وزن داشته اند و بعضی دیگر 3تا 5 کیلو گرم در ماه،که علت این امر به تفاوتهای ژنتیکی و سن افراد بر می گردد.
عده ای از اساتید محترم جراحی پلاستیک و ترمیمی ، قبل از انجام اعمال جراحی زیبایی بر روی شکم ،سینه، باسن،ران ، به بیماران خود توصیه می نمایند که جهت کاهش وزن و سایز خود ، از روش طب سوزنی استفاده کنند،چون از مزایای دیگر لاغری با طب سوزنی اینست که پس از کاهش سایز و لاغر شدن بیمار ،کمترین ضربه به کلاژن ومواد الاستین موجود در پوست و بافت همبند آن وارد می گردد،بنابراین نتایج اعمال جراحی زیبایی پس از لاغری با طب سوزنی ، به مراتب بهتر از لاغری توسط رژیم درمانی به تنهایی می باشد .