اشتباهات رژیمی که باعث چاقی می شوند

برای اینکه در برنامه کاهش وزن خود موفق باشید نباید توسط این اشتباهات از مسیر کاهش وزن خود منحرف شوید.

۱- کالری ها محاسبه نمی شوند!این اولین و رایج ترین اشتباهی است که افراد در برنامه کاهش وزن خود مرتکب می شوند. مطمئن باشید تمام کالری مصرفی در برنامه کاهش وزنتان محاسبه می شود. برای اینکه نیم کیلو گرم لاغر شوید باید در هفته ۳۵۰۰ کالری از میزان کالری مصرفی خود را کم کنید. هرچند در یک برنامه کم چرب که حاوی پروتئین مناسب و متوسط و کربوهیدرات های پیچیده است دیگر نیازی به محاسبه کالری ها نیست. زیرا این رژیم خود به خود کم کالری است.

۲- رژیم خود را ناگهان عوض کنید تا سریع تر لاغر شوید!این کار بدترین روش برای شروع رژیم غذایی است زیرا در این نوع رژیم ها میزان کربوهیدرات ها را کاهش می دهیم در نتیجه به سرعت مایع زیادی را از دست می دهیم. کاهش مایعات به میزان مایعات دریافتی بستگی ندارد بلکه مستقیماً به توانایی بدن در نگهداری مایعات ارتباط دارد. در این برنامه ها چربی بدن کاهش نمی یابد بلکه در واقع تنها پروتئین از دست می رود که برای کلیه ها بسیار خطرناک است. هنگامی که این نوع رژیم ها را کنار بگذاریم مجدداً با افزایش وزن به صورت چربی مواجه می شویم. و اغلب می بینیم که فرد حتی چاق تر از زمان قبل از رژیم شده است.

۳- ورزش برای کاهش وزن لازم نیست!هیچ ادعایی توخالی تر از این وجود ندارد. ورزش منظم کلید کاهش وزن طولانی مدت و حفظ وزن مطلوب است. ورزش تنها کالری نمی سوزاند بلکه توان تنظیم اشتها را نیز دارد. ورزش بر متابولیسم بدن تاثیر مثبتی می گذارد، فشارخون، کلسترول و قند خون را تنظیم و به طور کلی سلامتی را تضمین می کند. داشتن فعالیت بدنی و نگه داشتن وزن ایده آل هر دو برای حفظ سلامت لازم است. افراد می توانند سلامت خود را با ورزش ارتقاء دهند و نیز تفریحی سالم داشته باشند. ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی روزانه می تواند به سلامت بیشتر شما کمک کند. اینکه چه نوع ورزشی انتخاب نمایید چندان تفاوتی ندارد، شما می توانید ورزش را یک بار در روز یا دو بار در روز با زمان کمتر انجام دهید.

۴- هرچه شب هنگام بخورید به چربی مبدل می شود!فرقی ندارد چه ساعتی غذا بخورید. میزان کل کالری روزانه در برابر تعداد کالری که می سوزانید تعیین کننده کاهش یا افزایش وزن است. بدن شما کالری شب یا روز را تشخیص نمی دهد. تنها میزان کالری ها دریک روز مطرح است. تنها نکته منفی خوردن غذا در شب این است که ممکن است دچار مشکلی به نام بازگشت اسید شوید که در این صورت دچار سوزش سر دل خواهید شد. اگر این مشکل را دارید باید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

۵- برخی غذاها می توانند کالری ها را بسوزانند!بعضی از غذاها، کمی بیشتر از سایر غذاها برای هضم انرژی لازم دارند. ولی هیچ غذایی وجود ندارد که هنگام هضم آنقدر انرژی مصرف کند که شما بدون تغییر در عادت های غذایی یا ورزش، کاهش وزن داشته باشید.

۶- سرعت غذا خوردن تفاوتی نمی کند!آرام غذا خوردن و جویدن غذا باعث تنظیم مرکز کنترل اشتهای مغز می شود. بنابراین آنچه خورده اید اشتهایتان را کم می کند و با غذای کمتر زودتر سیر می شوید. غذا خوردن سریع خود به خود چاق نمی کند ولی از آنجایی که افرادی که سریع غذا می خورند به مکانیزم تنظیم اشتهایشان زمان کافی نمی دهند تا کار کند آنگاه بیشتر از میزان لازم غذا می خورند.

۷- چون گوشت حاوی پروتئین زیادی است باعث افزایش وزن نمی شود!پروتئین ها و کربوهیدرات ها بدون توجه به منبع آنها، در هر گرم ۴ کالری دارند. چربی نیز در هر گرم ۹ کالری دارد، یعنی بیشتر از دو برابر پروتئین و کربوهیدرات. گوشت نه تنها در هر گرم چهار کالری دارد بلکه هر گرم چربی گوشت ۹ کالری دارد. هرچه میزان چربی گوشت بیشتر باشد کالری آن نیز بیشتر خواهد شد و چون مصرف کالری زیاد باعث افزایش ذخیره سازی چربی می شود، در نتیجه خوردن گوشت نه تنها باعث افزایش وزن می شود، بلکه بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره می کند.

۸- تا زمانی که ویتامین های لازم را مصرف کنید، هرچه بخورید اشکالی ندارد!مکمل های ویتامینی تمام مایحتاج شما ازجمله پروتئین، کربوهیدرات، املاح، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب مورد نیاز را برآورده نمی کند، بلکه این بارو غلط در مورد تغذیه و رژیم است. بسیاری از افرادی که دارای رژیم کم کالری به همراه مکمل های غذایی پروتئینی و ویتامینی هستند دچار مشکلاتی شده اند که به علت عدم توانایی بدن جهت تنظیم متابولیسم بوده است مخصوصاً کلیه ها و کبد که نمی توانند به این نوع رژیم سازگار شوند.

۹- اگر صبحانه نخورید و ناهار و شام بخورید لاغر می شوید!مهم نیست که چه زمانی از ۲۴ ساعت کالری مصرف می کنید، نتیجه نهایی یکی است. فرمول پایه این است کالری مصرفی در برابر کالری که می سوزانید. اگر در روز سه بار و هر بار چهارصد کالری بخورید یا ۱۲۰۰ کالری را در یک وعده مصرف کنید، بدن شما این تفاوت را درک نمی کند. ولی فراموش نکنید حذف وعده غذایی راه مناسبی برای رژیم موفق نیست زیرا اشتهای شما را بیش از حد تحریک می کند و نه تنها شما ناهار یا شام زیادتری می خورید بلکه در طول روز هم از انواع میان وعده ها مصرف می کنید. چگونه چاق شویم

۱۰- برای لاغر شدن نباید غذا خورد! برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می شود وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی افزایش یابد. اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر نمایید. به جای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین کرده و بیشتر به باشگاه بروید. از میوه جات، سبزیجات، حبوبات، گوشت های کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش نمایید.

۱۱- با نوشیدن آب چاق می شویم!برعکس ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کند کرده و ممکن است باعث اضافه وزن نیز بشود. آب ماده ای ضروری برای فعالیت های متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری محسوب می شود. تا زمانی که در کویر لوت زندگی نمی کنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بنوشید. ۸ تا ۱۰ لیوان و اگر ورزش می کنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب به جای انواع نوشابه نیز بسیار مناسب است. نوشابه ها معمولاً زودتر احساس تشنگی را نسبت به آب از بین می برند و دارای کالری های بی ارزش بوده و باعث می شوند بعد از ۳۰ دقیقه مجدداً احساس گرسنگی نمایید.

۱۲- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی کمتر چاق می کند!خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادت های غذایی ناسالم می شود. با شکم سیر از خانه خارج شوید. گرسنگی ممکن است منجر به خریدن و خوردن تنقلات شود. شکلات، پفک و چیپس هیچ کدام نمی توانند جای یک صبحانه، ناهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.
منبع: تبیان