تعداد سلول های چربی در بزرگسالی ثابت می ماند

بر اساس مطالعات جدید، بعد از دوران نوجوانی(13 تا 19 سالگی)، تعداد سلول های چربی موجود در بدن تا پایان عمر به همان مقدار باقی می ماند، حتی اگر چاق یا لاغر شوید.
سلول های چربی همراه با تغییرات وزن، بزرگ و کوچک می شوند. این یافته ها نشان می دهد که "چرا کاهش وزن دائمی برای برخی از افراد بسیار دشوار است."
دانشمندان با یک روش جدید به تخمین سن سلول های چربی پرداختند. آن ها با مشاهده سلول های چربی برداشته شده از افراد بالغ با استفاده از عمل لیپوساکشن و یا دیگر روش ها متوجه شدند که سالانه حدود 10 درصد سلول های چربی از بین می روند و مجددا جایگزین می شوند. این در حالی است که تعداد کل سلول ها ثابت می ماند.
اگر اضافه وزن داشتید و وزن خود را کاهش دادید، باید بدانید شما هنوز استعداد ذخیره کردن مجدد چربی را دارید، زیرا تعداد سلول های چربی در بدن شما تغییری نکرده است و فقط حجم آن کمتر شده است.
سپس محققان به بررسی چگونگی تغییر سلول های چربی در طول زندگی پرداختند.
آن ها مشاهده کردند کودکانی که اضافه وزن دارند، سلول های چربی بیشتری نسبت به کودکان با وزن طبیعی دارند و تعداد سلول های چربی در طی سال های نوجوانی(13 تا 19 سالگی) به سرعت بالا می رود. اما در بزرگسالی تعداد سلول های چربی، ثابت باقی می ماند.
بالاخره دانشمندان متوجه شدند که چگونه تغییرات وزن بر روی سلول های چربی تاثیر گذار است.
به این ترتیب که مشاهده کردند وقتی تعدادی مرد با وزن طبیعی، خیلی چاق شدند، سلول های چربی بدن آن ها بزرگ و حجیم شد، اما تعداد کل سلول ها ثابت باقی ماند و وقتی آن ها مجددا لاغر شدند، سلول های چربی آن ها کوچک و چروکیده شد، ولی از بین نرفت.
همچنین دیده شده افرادی که بعد از جراحی کوچک کردن معده( به منظور کاهش وزن)، وزن کم می کنند، بعد از 2 سال، باز همان تعداد سلول چربی را دارند، اگر چه این سلول ها کوچک تر می شوند که علت آن، کمتر شدن چربی درون سلول هاست.
در همین رابطه دکتر "براک باکهولز" دانشمند کالیفرنیایی می گوید: " اگر اضافه وزن دارید و وزن کم می کنید، باید بدانید شما هنوز استعداد ذخیره کردن مجدد چربی را دارید، زیرا تعداد سلول های چربی در بدن شما تغییری نکرده است و فقط حجم آن کمتر شده است."