عوارض برداشتن چربی به روش لیپوساكشن

برداشتن چربی به روش لیپوساكشن عوارض زیادی به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی كه بیمار به علت چاقی در حال خفگی است انجام شود.

كیوان الچیان عضو انجمن متخصصان داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: برداشتن چربی ‌های اضافی بدن به روش لیپوساكشن كه در هر بار عمل، حداكثر 7 كیلو چربی خارج می ‌شود عوارض زیادی را به همراه دارد كه در برخی موارد حتی مرگ نیز گزارش شده است.

وی افزود: این عمل كه به روش ‌های مختلفی از جمله امواج صوتی انجام می ‌شود عوارض خاصی از جمله ادم و ورم كه معمولا دائمی است، سوختگی، صدمه‌ های مكانیكی به ناحیه عمل، صدمه به عروق لنفاتیک، ایجاد زخم‌ های طولانی ‌مدت و نكروز بافت پوستی را به دنبال دارد.
الچیان تصریح كرد: ایجاد تجمع مایع یا سروما، ایجاد فرورفتگی در بافتی كه چربی از آن برداشته شده است، از دیگر عوارض عمل لیپوساكشن است.
برداشتن چربی به روش لیپوساكشن عوارض زیادی به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی كه بیمار به علت چاقی در حال خفگی است انجام شود.
وی با اشاره به این كه برداشتن بیش از حد چربی به بافت عضلانی نیز صدمه می‌ زند، ادامه داد: اگر پس از انجام عمل، رژیم غذایی خاصی رعایت نشود چربی دوباره برمی‌ گردد و ایجاد آمبولی ‌های چربی از عوارضی است كه بارها افراد پس از انجام عمل به آن دچار می ‌شوند.
لیپوساکشن
این متخصص داخلی بیان داشت: هر چه سن افراد بالاتر رود و فرد دچار بیماری‌ های همراه از جمله دیابت، فشار خون و بیماری‌ های قلبی و ریوی باشد خطر جراحی بیشتر است و همچنین هر چه فرد چاق ‌تر باشد عوارض آن نیز بیشتر خواهد بود.

وی تاكید كرد: افرادی كه به علت چاقی دچار دردهای استخوانی و دردهای ستون فقرات هستند و در كل آن هایی كه باید این عمل را انجام دهند حتما قبل از انجام این عمل، بدن را از نظر سیستم‌ های گوارشی و غدد بررسی كنند چرا كه گاهی اوقات افراد به كم كاری تیروئید یا دیابت دچار هستند كه می ‌توانند برای عمل ایجاد مشكل كنند.

الچیان خاطرنشان كرد: قبل از انجام عمل جراحی لیپوساكشن شاید بتوان چاقی فرد را با رژیم غذایی در گام اول، گذاشتن بالن داخل معده در گام دوم و گذاشتن حلقه دور معده و كوچك ‌كردن آن از بین برد.