عوارض احتمالی روش لیپوماتیک

اگر ليپوماتيک ‌درست انجام شود، واقعا عارضه‌ و خطر خاصي نخواهدداشت. خطر آمبولي چربي با استفاده از اين روش، تقريبا صفر خواهد بود. ارتعاش‌هايي که کانول‌هاي ليپوماتيک داخل بافت چربي دارند، باعث مي‌شود از کنار عروق خوني فرار کنند بنابراين خطر خونريزي بسيار پايين و در حد صفر خواهدبود. البته خطر آمبولي چربي در روش ليزر ليپوليز هم تقريبا صفر است زيرا عروق خوني، تحت‌تاثير ليزر و حرارت آن، کواگوله (منعقد) مي‌شوند و احتمال آمبولي چربي را از بين مي‌برند. با اين حال اگر فردي که ليزر ليپوليز را انجام مي‌دهد، به اندازه کافي ماهر نباشد و درمان را بيش از حد ادامه بدهد، مي‌تواند خطر سوختگي، تغيير قوام و رنگ پوست را براي بيمار ايجاد و ظاهر نامناسبي در آن قسمت از پوست بدن ايجاد کند در حالي که اين خطر در روش ليپوماتيک، به‌وجود نمي‌آيد.

آيا ممنوعيت خاصي هم براي انجام ليپوماتيک وجود دارد؟
افراد مبتلا به فشارخون بالا يا بيماري‌هاي قلبي و عروقي، بايد قبل از انجام ليپوماتيک، پزشک‌شان را در جريان بگذارند و با متخصص قلب هم در اين زمينه مشورت کنند. درست است که کم شدن حجم و توده چربي (مخصوصا در ناحيه شکم و کمر) در بدن بيماران ديابتي، مقاومت به انسولين را هم در بدن آنها کاهش مي‌دهد و وضعيت سلامتشان را بهتر مي‌کند اما انجام ليپوماتيک در بيماران ديابتي، حتما بايد با نظر متخصص غدد باشد.

ليپوماتيک، روش مناسبي براي کاهش وزن هم محسوب مي‌شود؟
به‌هيچ‌وجه. ليپوماتيک، نوعي پيکرتراشي براي بهبود وضعيت ظاهري و سايز بيمار است، نه کاهش وزن. با اين حال،‌ اعتماد به‌نفس افرادي که ليپوماتيک مي‌کنند، با بهبود شکل ظاهري آنها بيشتر مي‌شود و همين مساله مي‌تواند آنها را به‌سمت داشتن رژيم غذايي مناسب و فعاليت‌هاي بدني کافي بکشاند و در نهايت، باعث کاهش وزن و رسيدن به وزن ايده‌آل شود.

حرف آخر؟
عمل ليپوماتيک و ليزر ليپوليز، فقط بايد به‌وسيله متخصصان پوست آموزش‌ديده در اين زمينه، جراحان پلاستيک و جراحان عمومي انجام شود. متخصصان پوست و جراحان پلاستيک و عمومي، با مشکلات احتمالي پيش روي اين عمل‌ها آشنايي کامل دارند و مي‌توانند از ايجاد عارضه جلوگيري کنند يا درمان سريع و مناسب عارضه احتمالي ايجادشده را براي او انجام دهند. به‌طور کلي روش ليپوماتيک،‌ به‌دليل پايين بودن ميزان خونريزي بيمار، روش بسيار ايمن‌تري نسبت به ليپوليز است. ضمن اينکه انجام ليپوماتيک براي رفع چربي‌هاي موضعي در حجم‌هاي پايين، مي‌تواند در مطب‌هاي مجهز هم انجام شود.

گردآوري: گروه سلامت سيمرغ