طب سوزنی درمانی سرشار از آرامش برای بیماریهای اعصاب

اتیو لوژی (علت شناسی ) بسیاری از بیماریهای اعصاب و روان، ناشناخته است ،اما آنچه مسلم است ،علل محیطی و استرسهایی که به فرد وارد می شود ، باعث می گردد تا تعادل سیستم عصبی به هم خورده و فرد دچار اختلال در زندگی فردی و اجتماعی گردد.
بعضی از دانشمندان علوم مغز و اعصاب ،تاثیر ژینتیک را در ایجاد همه بیماریهای مغزو اعصاب قائلند وبعضی دیگر آنرا فقط برای تعدادی از بیماریها موثرمی دانند . در هر حال ،این استرسها و عوامل بیرونی باعث می شوند که از طرفی مواد مترشحه از قسمتهای مختلف مغز ،دچار اختلال شده و از طرف دیگر میزان حساسیت یا تاثیر پذیری گیرنده های مواد مترشحه از سلول های مغزی نیز تغییر یابد. در نتیجه این تغییرات ،کم کم شخص بیمار در روابط فردی و اجتماعی دچار مشکلات متفاوتی می گردد. این مشکلات می توانند به انواع اضطراب و هیجان ،اختلال در خواب و بیداری، اختلالات خلقی مثل افسردگی و در نقطه مقابل جنون و تحریک پذیری ،اختلالات شخصیتی و... تقسیم بندی گردند. اما در واقع علل اصلی آنها مشترک می باشد که ذکر گردید.
البته در طب غربی،تئوریهای فراوانی در مورد علل ایجاد بیماریهای اعصاب و روان ذکر می گردد. که بیشتر آنها بصورت تئوریهای روانشناختی هستند و تعدادی نیز تئوریهای هورمونی و مولکولی می باشند . اما آنچه که همه دانشمندان در آن متفق القولند ، اینست که محیط زندگی فرد و استرسهای محیطی ،عوامل بسیار مهمی در بروز اختلالات روحی و روانی نهفته در فرد بوده و به صورت ماشه ای عمل می کند که باعث فوران بیماری می گردد. اما با توجه به اینکه در اکثر موارد،عوامل و استرسهای محیطی ، قابل تخفیف نمی باشند ، بیمار برای رهایی از مشکلات خود به پزشک مراجعه کرده و در بسیاری موارد، مصرف داروهای روان گردان، سته به نوع بیماری وی، برایش تجویز می گردد..
اکثر این داروها نیازمند گذشت زمانی برای بروز آثار اولیه درمانی می باشند و بیمار در موارد بسیاری، مدتهای مدید و شاید سالهای طولانی آنها را مصرف می نمایند که متاسفانه در جامعه کنونی ما ، روشهای بی خطر تر درمانی مثل روان درمانی ،موسیقی درمانی ، رفتار درمانی و محیط درمانی ، نقش کمتری در درمان بیماران داشته و مردم ما ،که تحت تاثیر مستقیم و غیر مستقیم تبلیغات کارتلهای بزرگ دارویی می باشند ،تمایل زیاد تری برای مصرف داروهای مختلف دارند و از عوارض فراوان مصرف طولانی مدت آنها نیز کاملا بی اطلاعند
بر عکس ،در کشور چین و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی ،از زمانهای قدیم ،همیشه سعی می گردید تا بیماریهای روحی و روانی ،بیشتر توسط روشهای غیر داروئی درمان گردد. به عنوان مثال ورزش یوگا که سالهاست در کشور ما شناخته شده است ،یکی از همین روشهاست که در آن سعی می گردد تا تعادلی بین بدن تفکر و تنفس ایجاد شده و با ایجاد این تعادل ، سایر ارگانهای بدن نیز به تعادل برسند.
در طب سوزنی که شاخه ای از طب سنتی چین است ، به انسان به صورت جزئی از طبیعت نگریسته می شود . تمام طبیعت شامل دو نیروی یین و یانگ می باشند که با هم در تعادل و تعامل می باشند . این دو نیرو آثار خود را در بدن انسان ،توسط جریان انرژی حیاتی (کیو آی)اعمال می کنند که در کانالهای انرژی بدن (مریدین ها)جریان دارد.
در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی ،مشکلات محیطی و درونی بدن ،بخصوص در مسیر های قلب (روح)، طحال و معده می گردد که متخصص طب سوزنی ، با قرار دادن سوزنهای ظریف در نقاط خاصی از این مریدینها ،باعث از بین رفتن این اختلال گشته و تعادل قبل از بیماری را به بیمار بر می گرداند .البته تئوریهای در مانی برای این بیماران در طب سوزنی چین،بسیار گسترده می باشد که خود بدلیل گستردگی زیاد بیماریهای روحی و انواع استرسها می باشد . سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او )و انستیتوی سلامت بین المللی (ان آی اچ)با کمک سایر سازمانهای پزوهشی ، تحقیقات وسیعی را در زمینه تشخیص مکانیسم بیو مولکولی نحوه اثر طب سوزنی در درمان این بیماران از سالها قبل آغاز کرده اند که این تحقیقات امروزه در اکثر نقاط دنیا ادامه دارد . در نتیجه این تحقیقات گسترده ،آنها در یافتند که در بیماران استرسی ،طب سوزنی باعث تحریک اندروفینها گشته و بدین ترتیب باعث مهار سیستم گابا در مغز و در نتیجه کاهش استرسها و لرزش بدن و تپش قلب و نیز باعث بهبود اختلالات خواب می گردد.
در بیماران افسرده و اختلالات جنون-افسردگی نیز انجام طب سوزنی با روش درست و آکادمیک آن ،باعث ایجاد تنظیم در میزان هورمونهای سروتونین ،آدرنالین واندروفین می گردد که اهمیت تنظیم هورمونهای آندوژن در درمان بیماران، بر اساتید روانپزشکی ،کاملا مشهود است .
البته ناگفته نماند طی چند دهه اخیر که سازمانهای معتبر تحقیقاتی بین المللی ،تحقیقات خود را بر روی طب سوزنی آغاز کرده اند ، همواره به مواردی بر خورده اند که به تئوری چینی ، پاسخ می دادند ،اما تحقیقات غربی نتوانسته است ، پایه بیو مولکولی واضحی برای آنها پیدا نماید که در این موارد ، در بعضی تحقیقات (دبلیو اچ او)به صراحت بیان می دارد که : تحقیقات قادر به پیدا کردن مکانیسم بیو مولکولی این روش درمانی نبوده است ،اما این روش ،واقعا موثر است ، یعنی کاملا بر عملی بودن این روش درمانی، برای بیماران صحه می گذارد .
لذا با توجه به مطالب بیان شده از کلیه اساتید محترم بیماریهای مغز و اعصاب و بیماریهای اعصاب و روان دعوت می نمایم که در مورد تمام بیماران خود که با مشکلات درمانی مواجه می گردند و یا اینکه در صورتیکه بیماری قادر به مصرف داروهای مورد استفاده جهت درمان بیماری خود نمی باشد و یا بیمارانی که مدتهای طولانی دارو مصرف می نمایند ،حتما از روش طب سوزنی (البته از نوع کاملا علمی آن) ،بعنوان دستیار در درمان بیماران خود بهره ببرند که مسلما فواید آن بطور مشهودی در بیمارانشان بروز خواهد نمود.
لازم به یاد آوری است که اگر کسی بخواهد در دانشگاههای معتبر کشور چین (بخصوص شهر پکن ) مدرک تخصصی طب سوزنی را دریافت نماید ،حتما باید دوره های خاصی در مورد رفلکسولوژی ، دوره ورزشهای چینی شامل "مدیکال چی گونگ" و "تای جی کوان" را نیز بگذراند که دو ورزش فوق ، نقش بسیار مثبتی در سلسله اعصاب و روان انسان داشته و اثری به مراتب بیشتر از ورزش یوگا ،در افزایش قدرت ذهنی انسان دارد .
اینک به ذکر چند نمونه از بیماران درمان شده در کلینیک اینجانب می پردارم:
مورد اول :
خانم زینب-د:32 ساله که مورد شناخته شده مبتلا به اسکیزوفرنی همراه با افسردگی بود ، به کلینیک مراجعه نمود. وی از سه سال قبل دچار علائم بیماری همراه با سردرد شدید و پیوسته شده بود و به علت همین بیماری ،چندین بار در بیمارستانهای رشت و تهران بستری گردید و حتی دو بار نیز شوک مغزی گرفته بود وهنگام مراجعه بیمار دچار خلقی کاملا افسرده ،نگاه مات ،لرزش شدید دستها و بدن بود.
با شروع درمان بیمار ،در جلسه دوازدهم درمان ،سردرد بیمار بهبود یافته و خلق افسرده اش بهبودی نسبی یافته و لرزش اندامهایش از بین رفت ،سپس داروهای مصرفی بیمار را تدریجا کاهش داده و از 20 قرص در شبانه روز به 3 قرص در شبانه روز کاهش دادیم .بیمار پس از 20 جلسه درمان با طب سوزنی ، با مصرف همان 3 قرص کاملا بهبود یافته و پس از یک ونیم سال پس از پایان دوره درمانی تا کنون به سلامت ادامه زندگی می دهند.
مورد دوم :
آقای حجت-ف 27 ساله که شش ماه قبل مراجعه ،بعلت افسردگی و اضطراب ،تحت درمان داروئی قرار گرفته بود.
وی سابقه این بیماری را در حدود 10 سال قبل نیز داشته و هنگام مراجعه روزانه 15 قرص مصرف می نمود، ولی علیرغم مصرف داروها ،نگاه مات شیشه ای ، لرزش دست و خلق کاملا افسرده داشته و تقریبا خود به خود گریه می کرد . با شروع درمان با اصول طب سوزنی برای وی، طی 12 جلسه علائم خلقی ،اضطراب ،خواب و اشتهای بیمار کاملا بهبود یافت . سپس بتدریج داروهای بیمار قطع گردید و در جلسه بیستم فقط به 1 قرص در هر شب بسنده شد .
بیمار اکنون کاملا سالم و سرحال بوده و جهت ویزیت وکنترل ماهیانه مراجعه می نماید