علت رشد موهای زائد چیست و چگونه درمان می شود؟

دکتر عزيزي رئيس پژوهشکده علوم غدد درون‌ريز و متابوليسم، با بيان اينکه کم‌کاري و پرکاري تيروئيد بايد به موقع درمان شود، گفت: سفيدي مو يکي از عوارض پرکاري تيروئيد است. ايشان با اشاره به اينکه يکي از دلايل رشد موهاي زائد پرکاري تيروئيد است، گفت: اما عامل اصلي رشد مو تيروئيد نيست و در خانم‌ها بيشتر به دليل نژادي رخ مي‌دهد، مثلاً در بعضي از نژادها مثل اسکانديناوي پرموئي وجود ندارد و در عين حال در جنوب اروپا يا کشورهاي خاورميانه و ايران، خانم‌ها پرمو هستند.

بيشتر پرموئي‌ها ريشه بيماري ندارند
رئيس پژوهشکده علوم غدد درون‌ريز و متابوليسم با بيان اينکه بيشتر پرموئي‌ها ريشه بيماري ندارند، افزود: در اين زمينه بهترين راه تشخيص، مرتب بودن پريود ماهيانه در زنان است. اگر اين گونه باشد مشکل پرموئي به علت اختلالات هورموني نيست. در برخي موارد نيز پرموئي جنبه ارثي داشته و به صورت خود ساختاري مشکل در ريشه موها وجود دارد، در اين حالت به دليل دارابودن گيرنده‌هاي قدرتمند در ريشه، علي‌رغم منظم بودن پريود ماهانه، پرموئي ايجاد مي‌شود.

وي با بيان اينکه مي‌توان با در نظر گرفتن شرايط فرد، از جمله متأهل يا باردار بودن و از طريق روش‌هايي آن را کاهش داد، ابراز کرد: داروهايي هستند که ريشه مو را کنترل و شدت رشد مو را کم مي‌کنند و معمولاً موها از طريق اين داروها کاملاً از بين نمي‌روند، اما با استفاده از ليزر مي‌توان آن را کاملاً از بين برد که البته بايد به صورت مداوم انجام شود. رفع موهاي زائد

سفيدي مو از عوارض پرکاري تيروئيد است
رئيس پژوهشکده علوم غدد درون‌ريز و متابوليسم در ادامه با تأکيد بر اينکه گاهي اوقات پرکاري تيروئيد در سفيد شدن مو نيز دخالت دارد، اظهار کرد: ولي معمولاً اين اثر خيلي شناخته شده نيست، چرا که بعد از شناسايي و درمان اين بيماري مشکل فرد برطرف شده و پرکاري تيروئيد به حالت نرمال تبديل مي‌شود، اما خطر زماني بيشتر مي‌شود که فرد به درمان بيماري خود بي‌توجه باشد.

منبع: فارس نيوز