کاهش چربی شکم و پهلو

اين پيشنهادها را براي کاهش چربي در شکم و پهلوي خانم ها و آقايان آورد ه ايم که با توجه به شاخص BMI در آنان وحجم چربي اضافي تمرينات و رزيم غذايي آن ها تغيير مي کند وناگفته نماند کم تحرکي و پرخوري از مهمترين عوامل چاق شدن در افراد هستند!
مي‌دانيم که وزن کم کردن آن‌قدرها هم که به نظر مي‌رسد، ساده نيست اما براي حفظ سلامت و البته تناسب‌اندام‌تان بهتر است که حتي يک کيلوگرم چربي اضافه هم نداشته باشيد. لاغري موضعي شکم و پهلو
اين روزها مشکل بسياري از خانم‌ها چربي‌هاي انباشته شده در بخش شکم و پهلوهاست که به‌راحتي مي‌تواند سايزشان را چند شماره بالا ببرد. اما براي از بين بردن اين چربي‌ها راهکارهايي وجود دارد که مي‌توانيد آنها را انجام دهيد و اميدوار باشيد که با رعايت رژيم غذايي مناسب چاقي موضعي اين بخش‌ها را از بين مي‌بريد.
دکتر پيام فرح بخش متخصص تغذيه گفت: هورمون کورتيزول در زماني که فرد دچار استرس مي شود، بيشتر ترشح مي شود. يکي از عملکردهاي کورتيزول آزاد کردن چربي انباشته شده به جريان خون براي انتقال است.
داريد پير مي شويد
همين‌طور که سنتان بالا مي رود، بدن شما نحوه اضافه کردن وزن و کاهش وزن را عوض مي کند. هم خانم ها و هم آقايان کاهش سرعت سوخت و ساز (تعداد کالري هايي که بدن براي کارکرد نرمال به آنها نياز دارد) را تجربه مي کنند.
اين چربي‌ها مي توانند به عنوان سوخت عضلات در سوخت و ساز هوازي مورد استفاده قرار بگيرند اما امکان آن وجود دارد که کورتيزول سبب ذخيره مجدد چربي‌هاي آزاد شده شود، اما اين‌بار به شکل چربي شکمي به دور اندام هاي داخلي است. امروزه به دليل اينکه سبک زندگي افراد به سمت کم تحرکي گرايش دارد، نمي‌توان به استرس واکنش فيزيکي داد و اين امر سبب انتقال چربي‌هاي نواحي ديگر بدن به شکم مي‌شود.
شما آنچه که ترازو نشان مي دهد نيستيد
از طريق شاخص BMI، روشي براي محاسبه‌ي چربي بدن مردان و زنان است. اين شاخص بيانگر وزن فرد برحسب کيلوگرم، ‌تقسيم بر مجذور قد آن است. هنگامي که فردي در وضعيت نرمال قرار دارد، بدين معني که شاخص توده بدني يا BMI آن در وضعيت حدود 5/18تا 25 قرار دارد.
اما شاخص بين 25 تا 30 بيانگر اين است که فرد کمي اضافه وزن دارد و بايد به پزشک متخصص تغذيه مراجعه کند. اين فرد مقدار کمي شکم و پهلو نيز دارد.
دکتر فرح‌بخش در ادامه گفت: هنگامي فرد دچار اضافه وزن مي‌شود که شاخص BMI از 25 بيشتر باشد و اين فرد دچار چاقي در ساير قسمت‌هاي بدن خواهد شد.
چربي ها را به آتش بکشيد
دکتر فرحبخش درباره بهترين نحوه لاغري گفت: براي آب کردن چربي‌ها فرد مي‌تواند دريافت غذا را کاهش دهد يا فعاليت فيزيکي خود را افزايش دهد، بدين معني که فرد روزانه به مدت 1 الي 2 ساعت فعاليت ورزشي نظير: پياده‌روي تند، تردميل، ‌اسکي فضايي، شنا کردن، ايروبيک داشته باشد. اين موارد سبب افزايش خروجي فردمي‌شود و اضافه وزن و چربي‌هاي آن تا حدودي کاهش مي‌يابد.
اين متخصص تغذيه بيان کرد: نوع غذاي فرد نيز بسيار حائز اهميت است، ‌بدين معني که بايد تناسب بين دريافت کربوهيدرات يا مواد قندي، چربي‌ها و پروتئين‌ها برقرار باشد و شخص از اصول درست خوردن استفاده کند، البته در کنار پيروي از اصول درست خوردن فرد، سايز (مقدار) غذاها را کاهش دهد تا وزن و چربي او کاهش يابند.
شکم، آخر از همه جا آب مي‌شود
وي گفت: اگر شاخص BMI فرد در محدوده نرمال به بالا باشد، اين فرد داراي مقداري شکم و پهلو است و براي رفع چربي ‌هاي اين نواحي حتما بايد رژيم کاهش وزن داشته باشد البته در ابتدا تمامي چربي‌هاي اضافي بدن آب مي‌شوند و در انتها چربي‌هاي شکم و پهلو فرد از بين مي‌روند، زيرا نخستين نقطه تجمع چربي در بدن شکم است.
فردي که تمايل به آب کردن چربي‌هاي شکمي خود دارد، نبايد در هيچ کجاي ديگر بدن خود چربي داشته باشد و به همين علت است که به نظر افراد اين چربي‌ها با وجود اينکه از نظر نوع چربي با چربي‌هاي ساير اعضاي بدن مانندشکم، پهلو، ‌ران، باسن، سينه يا بازو هيچ فرقي ندارند، اما ديرتر آب مي‌شوند.
رژيم و ورزش در کنار هم
فرحبخش بيان کرد: اگر فرد اصول و برنامه غذايي را رعايت نکند، تنها از طريق ورزش نمي‌تواند نتيجه مطلوبي حاصل کند. مشکلي که به‌شدت در جامعه شاهد آن هستيم اين مطلب است که، فرد شروع به انجام ورزش مي کند اما به‌جاي اينکه اين ورزش تاثير مثبتي داشته باشد، سبب از بين رفتن عضلات فرد مي‌شود زيرا اين ورزش با يک برنامه غذايي خوب همراه نبوده است.
توصيه‌ ما بر اين است که فردي که شروع به انجام فعاليت‌هاي ورزشي مي‌کند، در کنار آن به يک متخصص تغذيه مراجعه کند تا يک برنامه غذايي خوب و مناسب براي او تجويز شود. دکتر فرح‌بخش درباره تجويز برنامه غذايي توسط افراد غير متخصص گفت: افرادي که به باشگاه مي روند، متاسفانه توسط مربي‌هاي باشگاه که تخصصي در اين امر ندارند، يک برنامه غذايي دريافت مي‌کنند و پس از گذشت چند ماه نه تنها نتيجه مطلوبي نمي‌گيرند بلکه با ريزش مو، بد فرم شدن پوست و ايجاد چين و چروک در آن مواجه مي‌شوند.
منبع: دکتر سلام